POCO F9 Ultra – egy telefon, amelyben a csúcskategóriás processzor, a nagyméretű kijelző és a hosszú üzemidőre tervezett akkumulátor egyszerre kapott hangsúlyt. Megnézzük, mit jelentenek ezek az adatok a mindennapi használatban.
- Mi ez?
- A POCO F9 Ultra európai változata, 6,9 hüvelykes AMOLED kijelzővel és csúcskategóriás Snapdragon processzorral.
- Mit tud?
- 185 Hz-es képfrissítés, 200 megapixeles fő kamera, ötszörös telefotó, 8050 mAh akkumulátor, 100 wattos vezetékes és 50 wattos vezeték nélküli töltés.
- Mibe kerül?
- 282 251 Ft banki átutalással, GPXM150 kuponkóddal; a pontos memória- és tárhelyváltozatot rendelés előtt ellenőrizd.
- Kinek jó?
- Annak, aki nagy kijelzőt, gyors játékfuttatást, sokoldalú kamerákat és nagy akkumulátort keres, és nem zavarja a 235 grammos tömeg.
Bevezetés: mit kínál az EU Version POCO F9 Ultra?
A [EU Direct] EU Version POCO F9 Ultra a Xiaomi POCO márkájának nagy teljesítményre építő okostelefonja. A Snapdragon 8 Elite Gen 5 processzor, a külön VisionBoost D8 grafikai segédchip és a 185 Hz-es AMOLED panel alapján elsősorban azoknak lehet érdekes, akik gyakran játszanak, sok alkalmazást használnak párhuzamosan, vagy egyszerűen hosszabb időre szeretnének gyors telefont választani.
A POCO F9 Ultra azonban nem kizárólag a játékosokra koncentrál. A 200 megapixeles fő kamera mellé egy ötszörös telefotós és egy ultraszéles kamera került, az akkumulátor kapacitása pedig 8050 mAh. Az európai változat a megadott adatok szerint eSIM-mel, NFC-vel, magyarországi mobilhálózatokon is használt frekvenciasávokkal és Xiaomi HyperOS 3 rendszerrel érkezik.
A kínálatban 12 GB memória és 256 GB tárhely, valamint 16 GB memória és 512 GB tárhely szerepel. A kuponos ajánlat nem nevezi meg egyértelműen, hogy a közölt összeg melyik konfigurációra vonatkozik, ezért a kosárban mindenképpen ellenőrizd a kiválasztott változatot. Fontos az is, hogy ehhez az EU-s kiszereléshez a kereskedő szerint nem jár hálózati töltőadapter.
Snapdragon 8 Elite Gen 5: tartalék a komolyabb feladatokhoz
A POCO F9 Ultra központi egysége a 3 nanométeres gyártástechnológiával készülő Snapdragon 8 Elite Gen 5. Nyolc processzormagja közül kettő legfeljebb 4,6 gigahertzen, hat további teljesítményre hangolt mag pedig legfeljebb 3,62 gigahertzen működik. Ezek a megadott maximális órajelek, nem azt jelentik, hogy a telefon valamennyi helyzetben állandóan ilyen sebességen dolgozik.
Az Adreno grafikus vezérlő a játékok megjelenítését, a Qualcomm AI Engine pedig az olyan számításokat segíti, amelyeknél mesterségesintelligencia-feldolgozásra van szükség. A gyors hardver a hétköznapokban elsősorban a fürge alkalmazásindításnál, a több feladat közötti váltásnál és a nagyobb grafikai igényű programok futtatásánál jelenthet előnyt. A tényleges sebességet ugyanakkor az alkalmazás optimalizálása és a hőmérséklet is befolyásolja.
VisionBoost D8: mit ér a külön grafikai segédchip?
A POCO F9 Ultra egyik kevésbé megszokott alkatrésze a 12 nanométeres VisionBoost D8 lapka. Feladata, hogy kompatibilis játékokban támogassa a nagyobb felbontású képet, a képkockák közötti mozgás kisimítását és a Game HDR képfeldolgozást. Ezek nem ugyanazt jelentik, mint a grafikus vezérlő nyers teljesítményének növelése: egyes effektek utólagos képfeldolgozással vagy köztes képkockák létrehozásával dolgoznak.
Ez azért fontos, mert a 185 képkocka/másodperces megjelenítés egy támogatott játékban nem feltétlenül jelent 185, eredetileg a játékmotor által kirajzolt képkockát. A támogatás játékonként és szoftververziónként változhat. A gyártó a Dual-core Visuals funkciót a YouTube és a Netflix bizonyos lejátszási helyzeteihez is megadja, de ebből nem következik, hogy minden videó automatikusan jobb minőségű lesz.
Hűtés: fontos a tartósan gyors működéshez
A nagy teljesítményű telefonok egyik visszatérő problémája, hogy hosszabb terhelés alatt felmelegszenek, és ilyenkor a processzor csökkentheti a sebességét. A POCO F9 Ultra gyártói ismertetőjében 3D IceLoop hűtőrendszer szerepel, amely a termelt hő elvezetésében segít. Ezt különösen hosszú játék, videófeldolgozás vagy töltés közbeni intenzív használat alatt lehet hasznosnak tekinteni.
Az ilyen hűtés nem jelenti azt, hogy a telefon egyáltalán nem melegszik. A környezeti hőmérséklet, a tok, a kijelző fényereje és a futtatott játék mind hatással lehet a tartós teljesítményre. A POCO F9 Ultra gyakorlati hűtési hatásfokáról saját mérés nélkül nem lenne helyes konkrét hőmérsékleti vagy sebességadatokat állítani.
6,9 hüvelykes AMOLED kijelző 185 Hz-es képfrissítéssel
A POCO F9 Ultra 6,9 hüvelykes, 2608 × 1200 képpontos AMOLED kijelzőt kapott. Az AMOLED technológia képpontonként vezérli a fényt, ezért a fekete felületek mélyek lehetnek, a kontraszt pedig kedvező. A POCO HyperRGB elnevezés a panel képpontstruktúrájára utal; a nagy felbontás a kisebb betűk olvashatóságánál és a részletes képeknél lehet előny.
A legnagyobb képfrissítés 185 Hz, ami azt jelenti, hogy a panel megfelelő körülmények között másodpercenként akár 185 alkalommal frissülhet. Ettől a menük görgetése és a támogatott játékok mozgása folyamatosabbnak látszhat. Ugyanakkor egy 60 képkockás videó nem válik pusztán a kijelző miatt valódi 185 képkockás felvétellé, és nem minden alkalmazás használja ki a maximumot.
A gyártó 10 000 nites csúcsfényerőt említ, de ez a kijelző mindössze 1 százalékának megfelelő területre vonatkozik. A teljes felületen ennél lényegesen alacsonyabb fényerővel kell számolni; a hivatalos specifikáció tipikus értéke 850 nit. A POCO F9 Ultra így jó papírformával indul kültéri használatra is, de a tényleges láthatóságot a napsütés, a tükröződés és az automatikus fényerőszabályozás együtt határozza meg.
Játékvezérlés és kijelzővédelem
A gyors képfrissítés mellett az érintések érzékelése is lényeges. A POCO F9 Ultra kijelzőjén a gyártó akár 480 Hz-es többujjas érintésmintavételezést és bizonyos helyzetekben 4800 Hz-es pillanatnyi mintavételezést ad meg. Ezek a számok nem a kijelző képfrissítési frekvenciáját jelentik, hanem azt, milyen gyakran ellenőrizheti a rendszer az érintési bemenetet a támogatott játékfunkcióknál.
A Gorilla Glass 7i védőüveg a mindennapi igénybevétellel szembeni ellenállást célozza, de egy rosszul sikerült esést vagy karcolást nem tesz lehetetlenné. A nagy kijelző előnyös lehet filmekhez, térképekhez és szövegolvasáshoz, viszont egykezes kezelésre kevésbé kényelmes. Ezt vásárlás előtt érdemes figyelembe venni, mert a 6,9 hüvelykes kategória már kifejezetten nagynak számít.
200 megapixeles fő kamera: nem csak a felbontás számít
A POCO F9 Ultra fő kamerája 200 megapixeles, f/1,68-as rekeszértékű objektívvel és optikai képstabilizálással. Az OIS segít ellensúlyozni a kéz kisebb mozgásait, különösen hosszabb záridőnél vagy videózáskor. A 16 az 1-ben képpont-összevonás több szomszédos képpont információját egyesítheti, amivel gyengébb megvilágítás mellett kedvezőbb képminőség érhető el.
Fontos, hogy a 200 megapixel önmagában nem garancia a részletgazdagabb fotókra. A fényviszonyok, a kamera érzékelője, az objektív minősége és a képfeldolgozás legalább ilyen sokat számítanak. A POCO F9 Ultra nagy felbontású módja elsősorban jól megvilágított témáknál és utólagos képkivágásnál lehet hasznos; a tényleges fotóminőséget összehasonlító képek nélkül nem lehet megítélni.
Ötszörös periszkópos zoom és ultraszéles látószög
A POCO F9 Ultra második hátlapi kamerája 50 megapixeles, periszkópos telefotó egység, 120 milliméteres ekvivalens gyújtótávolsággal, f/3,0 rekeszértékkel és optikai stabilizálással. A gyártó ötszörös optikai közelítésként hivatkozik rá. Ez olyan helyzetekben jelenthet előnyt, amikor a témához fizikailag nem tudsz közelebb menni, például épületrészletek, színpadi jelenetek vagy távolabb lévő tárgyak fényképezésénél.
A harmadik, szintén 50 megapixeles kamera ultraszéles látószöget kínál f/2,4-es objektívvel. Szűk helyiségek, csoportképek és tájképek készítésénél lehet praktikus, bár a széleken a perspektivikus torzulás látványosabb lehet. A 32 megapixeles előlapi kamera videóhívásokhoz, szelfikhez és közösségi tartalmakhoz használható. A három különböző hátlapi látószög egyértelműen rugalmasabb, mint az egyetlen kamerára építő megoldás.
Videózás: akár 8K, de sokszor a 4K praktikusabb
A Xiaomi hivatalos adatlapja szerint a POCO F9 Ultra hátlapi kamerarendszere akár 8K felbontású videót is készíthet másodpercenként 30 képkockával. Emellett 4K felvétel 30 vagy 60 képkockával, valamint különféle lassított és stabilizált videós módok is rendelkezésre állnak. Az előlapi kamerán 4K felbontású, 30 képkockás rögzítés szerepel.
A 8K nagy részletességet adhat, de az ilyen fájlok jelentős tárhelyet foglalhatnak, és a feldolgozásuk is erős számítógépet igényelhet. Családi videókhoz, utazáshoz és online megosztáshoz sokszor a 4K jelenti az ésszerűbb választást. A tényleges stabilizálás, a hangminőség és a hosszabb felvételek alatti melegedés megítéléséhez gyakorlati próba szükséges.
8050 mAh-s akkumulátor: nagy kapacitás a mindennapokra
A POCO F9 Ultra egyik legfontosabb adata a 8050 mAh kapacitású, beépített akkumulátor. A nagyobb kapacitás kedvező kiindulópont, ha napközben sokat navigálsz, videózol, mobilinternetet használsz vagy játszol. Ebből azonban nem lehet pontos üzemidőt számítani, mert a kijelző fényereje, a hálózati térerő és a processzor terhelése erősen befolyásolja a fogyasztást.
Az akkumulátor mellett 100 wattos vezetékes HyperCharge és 50 wattos vezeték nélküli HyperCharge támogatás szerepel. A töltés tényleges sebessége a töltő, a kábel, a hőmérséklet és az akkumulátor állapotának függvénye. Mivel a megadott EU-s csomagban nincs adapter, a 100 wattos lehetőség kihasználásához megfelelő teljesítményű, kompatibilis töltőt külön kell biztosítanod.
A hivatalos gyártói specifikáció akár 27 wattos vezetékes és 22,5 wattos vezeték nélküli fordított töltést is említ. Ezzel megfelelő kompatibilitás esetén más kisebb eszközöket is tölthetsz a telefonról. Praktikus tartalékmegoldás lehet, de a másik eszköz töltése természetesen a POCO F9 Ultra saját akkumulátorát meríti.
Sound by Bose: a hangzásra is figyeltek
A POCO F9 Ultra a gyártó szerint szimmetrikus sztereó hangszórókat és külön mélysugárzót alkalmaz, Bose hangolással. A telefonok beépített hangszórói általában korlátozottak a nagyon mély hangok visszaadásában, ezért ez a konstrukció érdekes lehet azok számára, akik gyakran néznek videókat vagy játszanak fülhallgató nélkül. A külön mélysugárzó szerepe a mélyebb frekvenciák támogatása, nem pedig egy asztali hangrendszer kiváltása.
A gyártói ábrák a hangbeállításoknál külön hangprofilokat is bemutatnak. Egy ilyen megoldásnál más karakter lehet előnyös beszédhez, filmhez és játékhoz, de hogy a POCO F9 Ultra a valóságban mennyire tisztán vagy hangosan szól, azt hallgatási próba nélkül nem érdemes minősíteni. A hangrendszer mindenesetre a szokásos kamerás és processzoros adatokon túlmutató, külön figyelmet érdemlő tulajdonság.
HyperOS 3, memória és tárhely: mire elég a két konfiguráció?
A POCO F9 Ultra Xiaomi HyperOS 3 operációs rendszerrel érkezik. Ez biztosítja a rendszerfelületet, az alkalmazások futtatását, a jogosultságok kezelését és a telefon saját beállításait. A gyártó által megadott memória LPDDR5X, legfeljebb 9600 megabit/másodperces adatátviteli sebességgel, a belső tárhely szabványa pedig UFS 4.1. A gyors tárhely különösen sok fénykép és videó kezelése, valamint nagyobb alkalmazások telepítése közben hasznos.
A 12 GB + 256 GB változat a legtöbb felhasználónak bőséges memória- és tárhelykeretet jelenthet. A 16 GB + 512 GB konfiguráció akkor ésszerű választás, ha sok nagy játékot, offline videót vagy nagy felbontású kamerafelvételt tárolnál. Az operációs rendszer és az előtelepített alkalmazások mindkét esetben elvesznek valamennyit a névleges tárhelyből. A szoftverfrissítések pontos időtartamát a megadott ajánlat nem részletezi, ezért azt külön érdemes ellenőrizni.
5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0 és NFC
A POCO F9 Ultra európai változata számos mobilhálózati frekvenciát támogat. A felsorolásban megtalálható a Magyarországon fontos 4G B20 és B28, illetve az 5G n28 és n78 sáv is. Ez kedvező kompatibilitási alap, de a tényleges 5G kapcsolat függ az adott szolgáltatótól, az előfizetéstől, a lefedettségtől és a helyi hálózat beállításaitól.
A vezeték nélküli helyi kapcsolatnál Wi-Fi 7, Wi-Fi 6 és a korábbi szabványok támogatása szerepel, a kereskedő a 2,4 és az 5 gigahertzes sávokat nevezi meg. A Multi-Link Operation technológia megfelelő hálózati eszköz mellett több kapcsolat kezelését teheti lehetővé, de a tényleges funkciók régiónként és szoftververziónként különbözhetnek. Bluetooth 6.0, Dual-Bluetooth és NFC is rendelkezésre áll, így kompatibilis tartozékok csatlakoztatása és az érintéses mobilfizetés is szóba jöhet.
Két SIM, eSIM és pontos helymeghatározás
A POCO F9 Ultra támogatja a két nano SIM, a nano SIM és eSIM, valamint a két eSIM kombinációját a megadott specifikáció szerint. Ez különösen hasznos lehet, ha a munkához és a magánélethez külön hívószámot használsz, vagy utazáshoz ideiglenes mobiladat-előfizetést vásárolnál. Az eSIM aktiválása szolgáltatói támogatást igényel, és a használatnak országtól, díjcsomagtól vagy roamingfeltételektől függő korlátai lehetnek.
A helymeghatározás GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou, QZSS és NavIC műholdrendszerek jeleit is felhasználhatja. Több rendszernél két frekvencia támogatása szerepel, ami megfelelő körülmények között segítheti a helyzetmeghatározás pontosságát. Ettől azonban a magas épületek közötti vagy beltéri navigáció nem válik automatikusan hibamentessé: a telefon ilyenkor hálózati és szenzoros segítséget is igénybe vehet.
IP68 védelem, ujjlenyomat-olvasó és méretek
A POCO F9 Ultra IP68 minősítésű por- és vízállósággal szerepel a kereskedő adatlapján. Ez fontos biztonsági tartalék lehet egy váratlan elázásnál, de nem jelenti azt, hogy rendszeres víz alatti használatra tervezték. A tömítések az idő és a sérülések hatására veszíthetnek az ellenállásukból, a folyadékkárra vonatkozó garanciális feltételeket pedig vásárlás előtt külön érdemes megismerni.
A kijelzőbe ultrahangos ujjlenyomat-érzékelő került, emellett mesterséges intelligenciával támogatott arcfeloldás is használható. A hivatalos adatok szerint a telefon mérete 163,49 × 77,94 × 8,74 milliméter, tömege 235 gramm. A POCO F9 Ultra tehát inkább a nagy, nehezebb mobilok közé tartozik; a széles kijelző és a nagy akkumulátor ezért a kényelmes zsebben hordhatóság rovására mehet.
Kinek ajánljuk a POCO F9 Ultra telefont?
A POCO F9 Ultra jó választási lehetőség lehet annak, aki sokat játszik, nagy képernyőn néz videókat, gyakran használ navigációt, és nem szeretne minden töltési lehetőségnél rögtön az adapter után nyúlni. A gyors processzor, a 185 Hz-es panel és a 8050 mAh akkumulátor együtt a nagy terhelésre és a hosszabb napi használatra helyezi a hangsúlyt. A telefon a komolyabban fényképezőknek is érdekes lehet, elsősorban a 200 megapixeles fő kamera és az ötszörös telefotó kombinációja miatt.
Kevésbé ideális, ha kisméretű, könnyű telefont keresel, vagy nem szeretnél külön töltőadaptert beszerezni. A fotós és játékos lehetőségek teljes kihasználásához megfelelő alkalmazásokra, a legnagyobb töltési sebességhez kompatibilis töltőre lehet szükség. A POCO F9 Ultra megvásárlása előtt ezért a memória- és tárhelyváltozatot, a pontos fizetési feltételeket és a garanciát is ellenőrizd.
Főbb tulajdonságok összefoglalva:
- Processzor: Snapdragon 8 Elite Gen 5, 3 nanométeres gyártástechnológia, legfeljebb 4,6 gigahertzes órajel.
- Grafika: Adreno GPU és külön VisionBoost D8 grafikai segédchip, támogatott játékfunkciókkal.
- Kijelző: 6,9 hüvelykes AMOLED, 2608 × 1200 képpont, legfeljebb 185 Hz képfrissítés.
- Memória és tárhely: 12 GB + 256 GB vagy 16 GB + 512 GB, LPDDR5X és UFS 4.1.
- Hátlapi kamerák: 200 megapixeles fő kamera OIS-szel, 50 megapixeles periszkópos telefotó OIS-szel, 50 megapixeles ultraszéles kamera.
- Előlapi kamera: 32 megapixeles egység.
- Akkumulátor: 8050 mAh tipikus kapacitás.
- Töltés: legfeljebb 100 watt vezetékesen és 50 watt vezeték nélkül; hálózati adapter nincs a megadott csomagban.
- Hang: Bose hangolású sztereó rendszer külön mélysugárzóval.
- Kapcsolatok: 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, NFC, nano SIM és eSIM.
- Védelem: IP68 besorolás, ultrahangos kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó.
- Rendszer: Xiaomi HyperOS 3.
- Méretek és tömeg: 163,49 × 77,94 × 8,74 milliméter és 235 gramm.
A termék megvásárolható a Gshopper áruházban a GPXM150 kuponkóddal 282 251 Ft banki átutalásos áron; a megadott tájékoztatás szerint csehországi raktárból szállítva. A közlés időpontjában 13 darab maradt, a következő szállítmány időpontját még nem erősítették meg. A feltételek és a készlet változhatnak, a kupon érvényességét és a pontos változat árát fizetés előtt ellenőrizd.
Vásárlás itt:
[EU Direct] EU Version POCO F9 Ultra
Ez nem teszt, hanem termékbemutató, amit a forgalmazó által megadott adatok és a gyártó hivatalos műszaki dokumentációja alapján írtunk.
Gyakori kérdések
K: Milyen processzor dolgozik a POCO F9 Ultra telefonban?
V: Snapdragon 8 Elite Gen 5, nyolcmagos processzorral és legfeljebb 4,6 gigahertzes csúcsórajellel. A grafikus feladatokat Adreno GPU és támogatott helyzetekben a VisionBoost D8 segíti.
K: Mindig 185 Hz-en működik a POCO F9 Ultra kijelzője?
V: Nem. A 185 Hz a maximális támogatott képfrissítés, amely alkalmazástól, játéktól és beállításoktól függően alacsonyabb is lehet.
K: Mennyi a telefon akkumulátorának kapacitása?
V: A gyártó által megadott tipikus kapacitás 8050 mAh. A tényleges üzemidő a használattól függ, ezért egyetlen, minden felhasználóra érvényes napértéket nem lehet megadni.
K: Van töltő a POCO F9 Ultra EU-s dobozában?
V: A Gshopper által kínált EU-s változathoz a leírás szerint nem jár hálózati adapter. A megfelelő 100 wattos töltőt külön kell beszerezni, ha nincs ilyened.
K: Tud vezeték nélkül tölteni a POCO F9 Ultra?
V: Igen, a specifikáció legfeljebb 50 wattos vezeték nélküli HyperCharge támogatást ad meg. Ehhez kompatibilis vezeték nélküli töltő szükséges.
K: Mekkora optikai zoomot kapunk a telefotó kamerával?
V: Az 50 megapixeles periszkópos kamera ötszörös optikai közelítést kínál 120 milliméteres ekvivalens gyújtótávolsággal és optikai képstabilizálással.
K: Használható a POCO F9 Ultra Magyarországon 5G hálózaton?
V: A készülék támogatja többek között az n28 és n78 5G sávokat, valamint a B20 és B28 4G sávokat. Az 5G használhatósága az operátor lefedettségétől és előfizetési feltételeitől is függ.
K: Lehet egyszerre két telefonszámot használni?
V: Igen, a felsorolt lehetőségek között két nano SIM, nano SIM és eSIM, illetve két eSIM szerepel. Az eSIM elérhetőségét a szolgáltatódnál ellenőrizd.
K: Vízálló a POCO F9 Ultra?
V: IP68 besorolással rendelkezik, amely ellenállást jelez a porral és a meghatározott vizsgálati körülmények közötti vízbehatolással szemben. Nem érdemes rendszeres víz alatti használatra vagy úszáshoz telefontok nélkül alkalmazni.
K: Mennyi a kuponos ár, és honnan érkezik a telefon?
V: A megadott ajánlat szerint a GPXM150 kóddal a banki átutalásos ár 282 251 Ft, csehországi raktárból. A pontos memória- és tárhelyváltozatot, a rendelkezésre álló készletet és a végösszeget mindig ellenőrizd a Gshopper pénztárában.







